Stiripesurse.ro

Loading RSS Feed

Președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, va demisiona, “în câteva săptămâni”. Anunțul, după un an și jumătate de proteste anticorupție, declanșate după prăbușirea acoperișului gării din Novi Sad peste un grup de oameni.

Aleksandar Vucic a declarat la un miting proguvernamental din capitala Belgrad: “Voi fi președinte doar câteva săptămâni, iar apoi voi demisiona”. Mandatul lui urma să expire la jumătatea anului viitor. El a mai declarat că își va ajuta partidul, al Progresiștilor Sârbi, să câștige alegerile.
Totuși, Vucic nu a spus clar nici când va demisiona, nici când va dizolva parlamentul, o condiție necesară pentru organizarea alegerilor parlamentare anticipate.
Cu câteva zile în urmă, grupurile studențești le-au comemorat pe cele 16 persoane care și-au pierdut viața în urma incidentului din Novi Sad, din noiembrie 2024. Protestatarii, partidele de opoziție și grupurile pentru drepturile omului spun că dezastrul este consecința corupției și a gestionării defectuoase la scară largă a proiectelor gest…

Citește articolul complet

Articole similare

Articole populare