Stiripesurse.ro

Loading RSS Feed

Ilie Bolojan transmite că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40% în primele cinci luni ale acestui an, respectiv cu peste 28 de miliarde de lei față de aceeași perioadă a anului trecut. Afirmă că “este prima corecţie serioasă după ani în care cheltuielile statului au crescut mult peste ceea ce producem”.

Premierul interimar, Ilie Bolojan, a precizat într-o postare pe Facebook că execuția bugetară din primele cinci luni ale anului 2026 arată o reducere semnificativă a deficitului bugetar, pe care o consideră primul semn al unei corecții fiscale “serioase”, după ani în care cheltuielile statului au depășit ritmul de creștere al economiei. Potrivit acestuia, execuția bugetară indică un deficit de 36 de miliarde de lei în intervalul ianuarie-mai 2026, față de 64 de miliarde de lei în aceeași perioadă din 2025, ceea ce înseamnă o reducere de peste 28 de miliarde de lei.

“Este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite. Corecția deficitului seamănă cu tratarea unei boli. Ca să-ți fie bine și să te însănătoșești, în prima etapă a tratamentul…

Citește articolul complet

Articole similare

Articole populare