Din Scandinavia și până în Alpi, Europa de Vest este bulversată de un val de căldură care a provocat zeci de decese, perturbări ale rețelelor publice și sociale, dar și un boom al vânzărilor de ventilatoare în țări în care aerul condiționat nu era până acum o necesitate.
Danemarca a înregistrat sâmbătă o temperatură de 37 de grade Celsius, cea mai ridicată din 1874, de când se fac măsurători, după ce Marea Britanie, Franța, Elveția și Germania au înregistrat toate recorduri pentru iunie, cu peste 41 de grade pe continent.
În Germania, autoritățile au cerut populației să economisească apa, iar operatorul feroviar național Deutsche Bahn a permis celor care și-au făcut rezervări să își anuleze sau să-și amâne fără plată călătoriile pe distanțe lungi, informându-i că se așteaptă la întârzieri…
