Viata la tara II.
La 6 30 a venit vecinu’ la gard (Dan stie):
-Domnu’ Silviu, domnu’ Silviu!
Fac in gand o recapitulare de sfinti, de morti, de organe, si ma trezesc.
-Un paharel mic, domnu’ Silviu, ca plec la deal sa pun capite.
-Eu beau mai fara cofeina ca beau multe pe zi.
-Aoleu, beti cafea? Pai aia e otrava la inima! Eu mi-a gasit tensiune 19, nu am voie sa beau cafea! Si doctorii astia, cred ca zice ca tensiunea e mare ca sa le dai doua milioane, doua milioane. Nu mai beti, domnu’ Silviu, cafea! Tuica, zic.
-La ora asta?
-Motorina pentru corp, un paharel.
Intinde paharul pest
