Președintele Nicușor Dan a anunțat, după runda de consultări de marți, 23 iunie, de la Palatul Cotroceni cu liderii partidelor parlamentare, că România „se îndreaptă spre un guvern minoritar”. Declarația a fost făcută la o zi după ce Guvernul Veștea a căzut, luni seara, 22 iunie, la votul de învestitură din Parlament, cu doar 189 din 233 de voturi necesare, iar PSD a oficializat propunerea ca Sorin Grindeanu să fie candidatul partidului la noua desemnare.
După eșecul votului de învestitură
Adrian Veștea, premier desemnat de Cotroceni pe 14 iunie, nu a obținut majoritatea parlamentară necesară la votul de luni seara. În dimineața următoare, președintele Nicușor Dan a convocat liderii partidelor parlamentare la consultări de urgență. După convorbirile separate cu fiecare formațiune, pr…
