Cea care a iniţiat acest proiect se numeşte Amy Wise şi este soţia unui militar care suferă de sindrom de stres post-traumatic ca urmare a experienţelor de pe câmpul de război. Veteran în războiul din Irak, soţul femeii suferea şi se afla la un pas de a pierde toate beneficiile obţinute şi de a fi trecut din nou în viaţa civilă, scrie Business Insider.
Femeia i-a spus unei prietene în aprilie: “Îmi vine să îmi dau hainele jos şi să fug în faţa generalului, poate aşa o să mă asculte”. După ce şi-a dat seama că ideea de a fugi goală în faţa superiorilor soţului său nu e deloc bună, ea a postat o poză cu spatele său nud, pe care a scris un manifest prin care îşi afirma sprijinul pentru soţul său, ţinând în mână arma soţului său Rob.
La mai puţin de 24 de ore de la postarea pe Facebook, femeia a fost contactată de o mulţime de grupuri de sprijin ale soţiilor de militari şi din ce în ce mai multe soţii au decis să facă acelaşi lucru.
Ceea ce îşi propune acest grup este să atragă atenţia asupra acestui sindrom şi asupra efectelor dramatice pe care le poate avea asupra membrilor familiilor militarilor care s-au aflat în zone de conflict.


