Stiripesurse.ro

Loading RSS Feed

Tentativă de fraudă deepfake care folosește imaginea guvernatorului BNR, Mugur Isărescu, pentru a promova investiții pe un site care se prezintă drept platformă de tranzacționare. BNR atrage atenția asupra postărilor false și informează că instituția nu face recomandări și propuneri de investiții.

Banca Națională a României atrage atenția asupra unei tentative de fraudă din mediul online, descoperită în ultimele zile. Conținutul deepfake clonează website-ul și pagina dintr-o rețea de socializare a ziarului Adevărul. Materialul redă un fals transcript al unei pretinse participări a guvernatorului BNR la emisiunea “40 de întrebări cu Denise Rifai”.

BNR atenționează că postările folosesc fraudulos imaginea guvernatorului BNR pentru a convinge publicul să facă investiții financiare pe un website care se promovează ca platformă de tranzacționare automatizată.

Banca reafirmă că nu face recomandări sau propuneri de investiții și că lansează comunicări oficiale doar pe site-ul bnr.ro și pe conturile de pe LinkedIn, X, Instagram, Bluesky și Youtube.
“Deepfake, conform proiectului de lege p…

Citește articolul complet

Articole similare

Articole populare