Guvernul Serbiei este gata să majoreze salariile în sectorul public şi pensiile în 2019, ca urmare a unor venituri fiscale favorabile şi în linie cu acordul cu Fondul Monetar Internaţional (FMI), a declarat marţi ministrul de Finanţe, Sinisa Mali, citat de Reuters, potrvit agerpres.
Într-un interviu acordat postului privat de televiziune O2 TV, Mali a spus că salariile în sectorul public vor fi majorate cu 8% până la 15%, începând din luna decembrie. În prezent, salariul mediu în Serbia este de 54.115 dinari (511,17 dolari) pe lună.
Citește și : Armata lui Bashar Al-Assad
