A doua zi după consultările de la Palatul Cotroceni în vederea formării guvernului, Partidul Social Democrat a organizat o ședință a Biroului Permanent Național, la finalul căreia s-a decis ca Sorin Grindeanu să fie propunerea pentru funcția de prim-ministru.
”Avem nevie de un guvern funcțional. Încrederea oamenilor, a românilor, în clasa politică e ZERO. Și toți, inclusiv noi avem partea noastră de repsonsabilitatea. A venit vremea să venim cu soluții concrete care să îi pună pe primul loc pe oameni. Din acest motiv, PSD a decis astăzi în BPN în unanimitate să își asumă răspunderea guvernării, iar președintele partidului să fie propunerea de premier”, a declarat Grindeanu.
Liderul PSD a mai spus că va avea libertate totală în alegerea echipei de miniștri, în cazul în care va fi nominaliz…

