Monica Niculescu a pierdut finala turneului WTA de la Nottingham

Sport
15.06.2015
Autor: Roxana Popa

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost învinsă de croata Ana Konjuh (17 ani), cu 1-6, 6-4, 6-2, luni, în finala turneului WTA pe iarbă de la Nottingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

Niculescu (27 ani), aflată pe locul 61 în lume, a ratat șansa de a-și trece în palmares al treilea său titlu WTA, după cele de la Florianopolis (2013) și Guangzhou (2014). Românca este la a treia finală pierdută, după cele de la Luxemburg (2011, 2012).

Monica Niculescu a cedat după o oră și 50 de minute, în fața unei junioare, care ocupă locul 87 în ierarhia mondială.

Monica a început excelent meciul și și-a adjudecat primul set fără drept de apel, cu 6-1, în 29 de minute. Situația a fost diametral opusă în setul secund, în care Konjuh s-a desprins rapid la 3-0, Niculescu a avut șansa revenirii, dar a ratat trei mingi de break la 2-5, a reușit să câștige pe serviciul adversare, apropiindu-se la 4-5, dar apoi a cedat ghemul la serviciu și setul, cu 4-6. Situația a fost identică în setul decisiv, când a fost condusă cu 3-0, 4-1 și 5-2, după care Konjuh a încheiat conturile.

Niculescu, învingătoare în semifinale în fața principalei favorite, poloneza Agnieszka Radwanska, venea după un turneu ITF câștigat pe zgură la Marsilia, iar eșecul cu Ana Konjuh a pus capăt unei serii de 9 victorii consecutive.

Pentru Niculescu este cel mai bun rezultat din acest an, iar pentru Konjuh cel mai bun din carieră (primul titlu WTA). Monica s-a ales cu 180 de puncte WTA și 21.400 dolari, iar Konjuh cu 280 puncte WTA și 43.000 dolari.

Monica va juca și la turneul WTA de la Birmingham, unde Simona halep este principala favorită și unde o va înfrunta în runda inaugurală pe a 10-a favorită, Barbora Zahlavova-Strycova (Cehia), numărul 22 WTA.

Sursa foto: Agerpres