Federația Internațională a Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism (FIJET) a acordat Municipiului Iași Trofeul „Mărul de Aur” – FIJET pentru acest an! Decernarea distincției a avut loc sâmbătă, 20 iunie 2026, în Sala Voievozilor din Palatul Culturii Iași, în prezența conducerii FIJET și a reprezentanților autorităților locale, mediului academic, instituțiilor clericale și industriei HoReCa. La eveniment au participat și circa 40 de ziariști specializați în turism, din care jumătate din mai multe țări europene și din Africa de Nord, care se află în aceste zile în orașul și județul nostru într-o vizită de documentare.
Considerat echivalentul premiului Oscar din cinematografie, „Mărul de Aur”, „Pomme d’Or” sau „Golden Apple” este acordat unei organizaţii, unui oraş sau unei personalităţi, în …
Stiripesurse.ro
„Mărul de Aur”, Oscarul turismului, este la Iași

