Stiripesurse.ro

Loading RSS Feed

Financial Times: Supermarketurile, firmele de livrări și cele de tehnologie caută oameni și în pandemie. Companiile primesc „o avalanșă de CV-uri”, inclusiv de la persoane care mai au încă un job.

În timp ce multe companii din întreaga lume concediază sute de oameni, există domenii care caută angajați inclusiv pe LinkedIn. Lanțul de supermarket-uri Tesco  a angajat 50 de mii de persoane în timpul pandemiei, inclusiv 4.000 de șoferi și 12.000 de persoane care s-au ocupat de comenzile online. Acestea au fost angajări temporare, iar unele au fost desființate deja. Multe alte locuri de muncă sunt încă disponibile.
„Nu a fost loc de pauză”, spune pe de altă parte Helen Field-Andrews, șefa departamentului de resurse umane la Hermes, o companie de livrare care vizează

Articole similare

Articole populare