Trupa Mandinga, care reprezintă România la ediţia de anul acesta a concursului Eurovision, ce are loc la Baku, în Azerbaidjan, va urca pe scenă cu intrumente create de artiştii Alexandru Ghilduş şi Costel Chitea, în timp ce ţinutele solistei sunt semnate de Maria Lucia Hohan.
Åžeful delegaÅ£iei României la Eurovision, Dan Manoliu, a declarat că solista formaÅ£iei, Elena, va avea două Å£inute, una pentru semifinală ÅŸi una pentru finala Eurovision 2012 România, iar aceste rochii sunt atât de frumoase încât cei din echipă nu ÅŸtiu în ce ordine să le aleagă. “Important este să treci de semifinală, că după aia poÅ£i să ÅŸi câştigi”, a spus Dan Manoliu.
Compozitorul piesei “Zaleilah”, Costi Ioniţă, a declarat că a compus melodia pentru trupa Mandinga ÅŸi nu neapărat pentru concursul Eurovision.Trupa Mandinga lucrează pentru Eurovision 2012 România cu Anže Å krube, un coregraf care pregăteÅŸte show-urile unor artiÅŸti precum Jennifer Lopez ÅŸi Beyonce.
Mandinga va participa cu numărul 6 în prima semifinală Eurovision 2012, pe 22 mai, la Baku, în Azerbaidjan. Trupa a cerut ajutorul fanilor pe contul de Facebook.


