Consumul excesiv de tehnologie pune in pericol sanatatea mintala a copiilor si determina aparitia unor fenomene ingrijoratoare, precum ”autismul virtual” sau ”dementa digitala”. Autismul virtual reprezinta o tulburare de neuroconectivitate, cauzata de mediul virtual (TV, telefon, calculator si tableta). Dementa digitala implica, de asemenea, o scadere semnficativa a capacitatilor cognitive, ca urmare a utilizarii in […]
