Stiripesurse.ro

Loading RSS Feed

Ce s-ar întâmpla dacă mecanismul Soarelui s-ar opri?

Dacă aş pocni din degete şi aş opri chiar acum toate reacţiile de fuziune din Soare, aşa, pur şi simplu, iar fiecare proton ar decide să stea cuminte şi să aştepte, în loc să fuzioneze şi să elibereze energie, ce s-ar întâmpla?
Nimic. Nimic. Ar fi o zi cât se poate de normală. Soarele ar rămâne pe cer. Plantele ar continua să crească. Ai putea în continuare să faci arsuri solare. Absolut nimic nu s-ar schimba. Nici astăzi, nici mâine, nici peste o mie de ani.
Civilizaţii s-ar ridica şi s-ar prăbuşi. Epoci ar veni şi ar trece. Am putea dezvolta tehnologia necesară pentru a ajunge la stele sau am putea rămâne acasă şi comanda mâncare. În ambele cazuri, Soarele ar continua pur şi simplu să fie Soarele.

Citește articolul complet

Articole similare

Articole populare