BNR ia o decizie cheie. Dobânda rămâne la 6,5%
Consiliul de Administrație al Băncii Naționale a României a decis, luni, menținerea ratei dobânzii de politică monetară la 6,5% pe an, conform unui anunț al instituției.
BNR ia o decizie cheie. Dobânda rămâne la 6,5%
De asemenea, BNR a hotărât să păstreze neschimbate ratele dobânzii pentru facilitatea de creditare (Lombard), la 7,5% pe an, și pentru facilitatea de depozit, la 5,5% pe an. În plus, au fost menținute la nivelul actual ratele rezervelor minime obligatorii pentru pasivele în lei și în valută ale băncilor.
În 2023, Banca Națională a redus de do… citeste mai mult
Vezi sursaArticole similare:
ȘTIRI PE SURSE: Aeroportul București – Otopeni va avea un terminal ultramodern pentru 100 de milioane de pasageri!
Singapore. Tara celor 4 nationalitati care definesc 4 zone turistice ale orasului
Circuit în Maroc. Povestea întregului tur
Se schimbă acționarul majoritar la Dinamo! Renovatio preia controlul clubului. Detalii incendiare din culise. EXCLUSIV
Mirel Rădoi a punctat două detalii cruciale, după Universitatea Craiova – FCSB 0-0: „Lucrurile acestea sunt îmbucurătoare”
Gigi Becali se bucură, deși FCSB nu a câștigat în Bănie. Oltenii, superiori: „Cum să merităm victoria?”
Motivele pentru care tot mai mulți români regretă că s-au mutat în noile ansambluri rezidențiale: ‘Poate era mai bine într-un bloc comunist’

Trucuri simple și greșeli de evitat despre cum să vopsești ouăle de Paște fără să se crape

UE începe războiul cu SUA și China: Vom renunța la Visa, Mastercard și PayPal
