Practic, Adonis Stevenson este cel mai bine clasat pugilist al categoriei supermijlocie, în afară de campionul mondial Carl Froch, într-o ierarhie în care Lucian Bute este doar pe locul 5. Partida Bute-Stevenson ar putea avea loc la toamnă, la Montreal, scrie Naţional.
Stevenson urma să boxeze, într-un meci eliminatoriu pentru statutul de challenger obligatoriu la titlul mondial, pe camerunezul Sakio Bika, dar cele două părţi nu au ajuns la un numitor comun. Canadianul solicita ca meciul să se dispute pe 11 august, la Montreal, în timp ce Bika a anunţat că nu este dispus să se bată decât în SUA şi cel mai devreme în septembrie.
Jean Bedard, preşedintele InterBox, club de care aparţine Lucian Bute, a negociat cu Yvon Michel, reprezentantul lui Adonis Stevenson posibilitatea organizării unui meci de zile mari la Montreal, oraş în care ambii pugilişti se bucură de susţinerea a numeroşi fani.
Lucian Bute a mai fost provocat de Adonis Stevenson, dar a refuzat lupta. “Nu boxez cu un jambon!”, a fost replica lui Bute, care şi-a schimbat opinia după ce a fost făcut KO de Carl Froch şi a pierdut tilul mondial.
Adonis Stevenson a fost partenerul de antrenament al lui Lucian Bute la un moment dat şi chiar a reuşit să-l trimită la podea pe pugilistul român la un meci-test.


