Stiripesurse.ro

Loading RSS Feed

Adevăratul motiv al plecării lui Victor Ponta din România în aceste zile fierbinți

Biroul de Presă al Guvernului a anunțat, miercuri, că prim-ministrul face o deplasare de lucru în Mexic la invitația președintelui Enrique Peńa Nieto. Inițial, delegația română trebuia condusă de Radu Puchiu, secretar de stat la Cancelaria premierului, invitația fiind pentru reprezentarea României la un summit internațional destinat funcționarilor publici și reprezentanților societății civile. Victor Ponta a decis să profite de acest eveniment din Mexic pentru a putea merge, în cadrul delegației oficiale, la cursa de Formula 1 din acest weekend din capitala mexicană.

În acest sens, deși întâlnirile oficiale s-au terminat încă de joi, Victor Ponta va mai petrece trei zile în Ciudad de Mexico.
Faptul că summit-ul din Mexic, la care participă premierul Victor Ponta, este destinat funcționarilor de stat reiese din agenda evenimentului. În afara lui Victor Ponta (care nici măcar nu este prezentat ca prim-ministru al României, ci simplu Victor Ponta, ca și participanții care plătesc pentru a asista la eveniment), cel mai important participant vine tot din Balcani. Este vorba de vicepreședintele parlamentului de la Belgrad, Gordana Comic.

Spre exemplu, pe lista participanților, în jurul numelui lui Ponta se mai află: Maikol Porras, consultant și reprezentant al societății civile; Hal Plotkin din partea Creative Commons din USA; Mariel Ponce, judecător în cadrul tribunalului din statul mexican Queretaro; Carolina Poza, de la secratariatul primăriei din Quito, capitala Ecuadorului; și Dante Preisser, funcționar în cadrul Biroului Procurorului General din Mexic.
Președintele mexican, dar și ministrul Economiei, Ildefonso Guajardo Villarreal, l-au primit pe Victor Ponta încă de joi, vizitele premierului roman au fost stabilite în ultimul moment, la solicitarea Ministerului de Externe de la București, și nu au durat mai multe de 15 minute, așa cum ne-a precizat sursă din Guvern.
Aceeași sursă ne-a transmis că deși vizitele oficiale ale premierului s-au finalizat, iar discursul său din cadrul summit-ului a avut loc pe 28 octombrie, acesta se va întoarce în țară doar la începutul săptămânii viitoare.

Asta pentru a-i permite lui Victor Ponta să asiste la cursa de Formula 1 de duminică din Ciudad de Mexico.
Sursa: cetateanul.net

Articole similare

Articole populare