Camelia Potec, președintele Federației Române de Natație, a reacționat după aurul cucerit de David Popovici la Singapore, în proba de 100 metri liber. Reamintim că „Rechinul” s-a impus și la 200 metri liber, devenind astfel primul înotător din istorie care bifează „dubla” 100 metri liber – 200 metri liber la două ediții diferite ale Campionatelor Mondiale.
După ce a analizat cursa fenomenalului Popovici, Potec a dezvăluit că sportivul nostru va reveni în țară în cursul serii de duminică, 3 august.
Camelia Potec: „O nouă victorie, un nou titlu mondial pentru David Popovici” / „Nu a fost nicio problemă”
Mai mult decât atât, fosta campioană olimpică a explicat că decizia tânărului, aceea de a spune pas probei de 50 metri liber, a reprezentat o pură decizie tactică. Așadar, la mijloc nu a fost vorba despre probleme medicale sau de altă natură.
„S-a încheiat competiția pentru David cu o nouă victorie, un nou titlu mondial. O nouă performanță extraordinară. Un record al competiției, dar și unul european. Se apropie de recordul mondial și sperăm să devină în cel mai scurt timp cel mai rapid înotător al lumii. S-a văzut de la început că își dorește să câștige, că are încredere în el și că va face o cursă extraordinară. A fost la cel mai înalt nivel și a câștigat un pic mai detașat, dacă putem spune asta.
(n.r. Despre stilul lui David Popovici de a trage tare pe final) Ține de pregătirea și de siguranța fiecărui sportiv. Simte că este pregătit, știe ce a făcut în fiecare zi la antrenament, totul ca la carte. Asta îi dă valoare și încredere unui sportiv. Contează foarte mult ce spune antrenorul, echipa de lângă el. Este o relație deschisă, fiecare spune ce simte. Totul este pregătit în detaliu, cum se pleacă în cursă, cum se înoată, cum se face întoarcerea, absolut totul.
(n.r. El nu participă la cursa de 50 metri liber) Așa este. A fost o decizie tactică, nu a fost nicio problemă. Am decis să anunțăm asta înaintea finalei de 100 m liber, ca să nu existe interpretări că nu mai poate, că nu mai vrea sau mai știu eu ce, că vrea vacanță. A fost decizia antrenorului și a lui David. Noi am fost de acord.
Eu o să revin în țară sâmbătă dimineața, iar David Popovici și echipa sa vor ajunge în România duminică seara”, a declarat Camelia Potec, potrivit digisport.ro.
David Popovici, Jack Alexy și Kyle Chalmers – medaliații din proba de 100 metri liber
- David Popovici (România) – 46,51
- Jack Alexy (SUA) – 46,92
- Kyle Chalmers (Australia) – 47,17
- Guilherme Santos (Brazilia) – 47,35
- Egor Kornev – 47,51
- Patrick Sammon (SUA) – 47,58
- Maxime Grousset (Franța) – 47,59
- Matthew Richards (Marea Britanie) – 47,74
The post Camelia Potec a spus totul. Retragerea lui David Popovici din proba de 50 metri liber, „o decizie tactică” appeared first on Sport Pe Surse.
