Comunismul a fost bun ca pâinea caldă, mai ales pentru cei cărora nu le plăcea munca, îi spune prietenul lui, afumat înainte de douăsprezece, în cârciuma de pe malul lacului. Au venit să se răcorească, nu prea are chef să asculte balivernele prietenului, dar nici să beie de unul singur nu îi vine. E o tâmpenie să te scoli la cinci dimineața, continuă pălăvrăgeala prietenul …
