Ambasada SUA în Liban a postat sâmbătă pe Twitter un mesaj în sprijinul protestelor antiguvernamentale ce zguduie capitala Beirut şi în care se afirmă că „poporul libanez a suferit prea mult şi merită să aibă lideri care îl ascultă”, informează dpa şi Reuters, scrie agerpres.
Liderii libanezi ar trebui să „schimbe cursul pentru a răspunde cererilor populare de transparenţă şi responsabilitate”, adaugă ambasada americană în postarea sa, în timp ce mii de protestatari se confruntau cu forţele de ordine în preajma clădirilor guvernamentale din
