Stiripesurse.ro

Loading RSS Feed

România deţine prea puţine aparate poligraf şi polisomnograf – Cele existenţe nu fac faţă numărului de persoane ce au probleme cu somnul

Directorul general al furnizorului de produse medicale în domeniul tulburărilor de respiraţie CPAP24, Lucian Bentu, spune că numărul dispozitivelor de diagnosticare – poligraf și polisomnograf – este insuficient în raport cu populația care suferă de tulburări ale somnului în România, potrivit 360MEDICAL.ro.
Potrivit unor estimări, un milion de români suferă de tulburări ale somnului, iar în jur de 5.000 de români sunt diagnosticați și urmează un tratament adecvat.
Pentru diagnosticul insomniilor este necesar istoricul detaliat al somnului și istoricul medical, fiind

Articole similare

Articole populare