Pentagonul a anunțat că va trimite trupe americane în Arabia Saudită pentru a proteja interesele SUA de „amenințări emergente, credibile”, decizia Washingtonului a fost luată în contextul intensificării tensiunilor cu Iranul, informează postul BBC News, potrivit mediafax.
Arabia Saudită a confirmat că regele Salman a aprobat transferul de trupe, care „va consolida stabilitatea și securitatea regională”.
Țara nu a mai găzduit trupe americane din anul 2003, după intervenția SUA în Irak.
Citește și : Un avion de mici dimensiuni a lovit o clădire în s
