Alex Maxim a marcat încă un gol superb în Germania / VIDEO

Interesant!
26.04.2017
Autor: Cristi Teodorescu

Antrenorul şvabilor, Hannes Wolf, laudă evoluţia şi golul lui Alex Maxim din lovitură liberă, din meciul cu Union Berlin, 3-1. „O lovitură de geniu”, atestă taboidul Bild.

Alexandru Maxim pare să se fi specializat în superexecuţii. După reuşita de la Bielefeld, când a marcat cu un lob de la 40 de metri, luni seară a deschis scorul pentru VfB Stuttgart dintr-o „directă” de la 20 de metri, în confruntarea cu Union Berlin, 3-1.

„O lovitură de geniu!”, au remarcat reporterii tabloidului Bild, în timp ce antrenorul Hannes Wolf a insistat asupra importanţei reuşitei lui Maxim în economia jocului: „A dat drumul la robinet”.

Golul din minutul 29, şut cu interiorul, «la păianjen», a fost cireaşa de pe tort pentru mijlocaşul de 26 de ani. Revenit pe postul său favorit, „regizor”, el a impresionat şi prin calitatea jocului.

„Pase inteligente, execuţii periculoase la fazele fixe. Greu de oprit”, a comentat bisăptămânalul Kicker sportmagazin. Iar Wolf, care multă vreme l-a ţinut pe bancă sau l-a trimis în tribună, a explicat revirimentul lui Alex: „Cheia, în ceea ce-l priveşte, este că a ajuns la forma care să-i permită să joace la acest nivel. Îmi scot pălăria în faţa lui!”.

„Maxim a fost cel mai bun de pe teren în prima repriză. Şi-a supus adversarii cu execuţiile sale. Ca-n zilele lui strălucite!” a scris Stuttgarter Zeitung, cotidian german.

80 de minute a jucat Maxim cu Union. A fost aplaudat de fani la ieşirea de pe teren şi i s-a scandat numele

4 goluri a înscris mijlocaşul român pentru VfB în 21 de apariţii la VfB în 2. Bundesliga

2 e nota primită de „tricolor” în cotidianul Stuttgarter Zeitung. Adică „foarte bine”. „1” înseamnă „clasă mondială”, „6” e cea mai mică